"Tu se je smrt utrudila do smrti ...": slovenske žrtve Auschwitza

Dokumentarna razstava Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, avtorja Borisa Hajdinjaka, pripoveduje o 2.300 ljudeh iz Slovenije, ki so jih odpeljali v Auschwitz. Med njimi je bilo po zdaj znanih podatkih 387 prekmurskih Judov. Skupno se jih je iz taborišča vrnilo le okoli 1.000, za preostalih 1.300 pa je Auschwitz bil kraj smrti.

Predstavlja nastanek koncentracijskega taborišča Auschwitz in usode prebivalstva iz Slovenije, ki je bilo tja deportirano. Z gostovanjem razstave se vključujemo v mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta (27. januar), dokumentarnost razstave pa razkriva holokavst in njegove posledice na neposreden način.

Razstava bo na ogled do 4. aprila 2024.

Fotografija: Glavni vhod (t. i. vrata smrti) v Auschwitz II-Birkenau, februar ali marec 1945 (avtor: Stanisław Mucha, hrani: Arhiv Državnega muzeja Auschwitz-Birkenau).

V spodnji galeriji so utrinki iz odprtja razstave, 6. februarja 2024. Foto: Tomislav Vrečič, PM MS.